In the Spotlight

Olivier Awards 2017: Full List Of Nominations

Olivier Awards 2017: Full List Of Nominations

The unveiling of the nominees for the Olivier Awards is a holy anticipated event for actors, actresses and avid theatre fans alike. A mark of theatrical greatness since their debut in 1976, the Olivier awards celebrate the best of British talent straight from centre stage. This year, the ceremony falls on Sunday 9th April and whilst we wait in anticipation for the announcing of the winners, you can discover the full list of nominee’s for the Olivier Awards 2017, here…

Best Actor

Ed Harris for Buried Child at Trafalgar Studios 1

Tom Hollander for Travesties at Apollo Theatre

Ian McKellen for No Man’s Land at Wyndham’s Theatre

Jamie Parker for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Best Actress

Read More: Georgie Coleridge Cole’s Desk Essentials

Glenda Jackson for King Lear at The Old Vic

Cherry Jones for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Billie Piper for Yerma at Young Vic

Ruth Wilson for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton

Best Director

Simon Stone for Yerma at Young Vic

John Tiffany for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

John Tiffany for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Matthew Warchus for Groundhog Day at The Old Vic

Best Actor in a Supporting Role in a Musical

Ian Bartholomew for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Adam J Bernard for Dreamgirls at Savoy Theatre

Ben Hunter for The Girls at Phoenix Theatre

Andrew Langtree for Groundhog Day at The Old Vic

Best Actress in a Supporting Role in a Musical

Haydn Gwynne for The Threepenny Opera at National Theatre – Olivier

Victoria Hamilton-Barritt for Murder Ballad at Arts Theatre

Rebecca Trehearn for Show Boat at New London Theatre

Emma Williams for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Outstanding Achievement in Music

Read More: The 5* London Getaway You Need To Know About

Dreamgirls – Music by Henry Krieger at Savoy Theatre

Harry Potter And The Cursed Child – Composer and Arranger: Imogen Heap at Palace Theatre

Jesus Christ Superstar – The band and company creating the gig-like rock vibe of the original concept album of Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

School Of Rock The Musical – Three children’s bands who play instruments live every night at New London Theatre

Best New Dance Production

Betroffenheit by Crystal Pite and Jonathon Young at Sadler’s Wells

Blak Whyte Gray by Boy Blue Entertainment at Barbican Theatre

Giselle by Akram Khan and English National Ballet at Sadler’s Wells

My Mother, My Dog And CLOWNS! by Michael Clark at Barbican Theatre

Outstanding Achievement in Dance

Alvin Ailey American Dance Theater for their London season at Sadler’s Wells

Luke Ahmet for The Creation by Rambert at Sadler’s Wells

English National Ballet for expanding the variety of their repertoire with Giselle and She Said at Sadler’s Wells

Best Entertainment and Family

Cinderella at London Palladium

David Baddiel – My Family: Not The Sitcom at Vaudeville Theatre

Peter Pan at National Theatre – Olivier

The Red Shoes at Sadler’s Wells

Best Theatre Choreographer

Read More: #BEtogether This March and Be Part Of Something Special

Matthew Bourne for The Red Shoes at Sadler’s Wells

Peter Darling and Ellen Kane for Groundhog Day at The Old Vic

Steven Hoggett for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Drew McOnie for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Best Actor in a Musical

David Fynn for School Of Rock The Musical at New London Theatre

Tyrone Huntley for Jesus Christ Superstar at Regent’s Park Open Air Theatre

Andy Karl for Groundhog Day at The Old Vic

Charlie Stemp for Half A Sixpence at Noël Coward Theatre

Best Actress in a Musical

Glenn Close for Sunset Boulevard at London Coliseum

“The Girls” – Debbie Chazen, Sophie-Louise Dann, Michele Dotrice, Claire Machin, Claire Moore andJoanna Riding – for The Girls at Phoenix Theatre

Amber Riley for Dreamgirls at Savoy Theatre

Sheridan Smith for Funny Girl at Savoy Theatre

Best New Comedy

The Comedy About A Bank Robbery at Criterion Theatre

Nice Fish at Harold Pinter Theatre

Our Ladies Of Perpetual Succour at National Theatre – Dorfman

The Truth at Wyndham’s Theatre

Best Actor in a Supporting Role

Read More: When Do The Clocks Go Forward?

Anthony Boyle for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Freddie Fox for Travesties at Apollo Theatre

Brian J. Smith for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Rafe Spall for Hedda Gabler at National Theatre – Lyttelton

Best Actress in a Supporting Role

Melissa Allan, Caroline Deyga, Kirsty Findlay, Karen Fishwick, Kirsty MacLaren, Frances Mayli McCann, Joanne McGuinness and Dawn Sievewright for Our Ladies Of Perpetual Succour at National Theatre – Dorfman

Noma Dumezweni for Harry Potter And The Cursed Child at Palace Theatre

Clare Foster for Travesties at Apollo Theatre

Kate O’Flynn for The Glass Menagerie at Duke of York’s Theatre

Best New Opera Production

4.48 Psychosis at Lyric Hammersmith

Akhnaten at London Coliseum

Così Fan Tutte at Royal Opera House

Lulu at London Coliseum

Outstanding Achievement in Opera

Renée Fleming for her performance in Der Rosenkavalier at Royal Opera House

Stuart Skelton for his performance in Tristan And Isolde at London Coliseum

Mark Wigglesworth for his conducting of Don Giovanni and Lulu at London Coliseum

Mastercard Best New Musical

Read More: Behind The Brand: NuFACE

Dreamgirls at Savoy Theatre

The Girls at Phoenix Theatre

Groundhog Day at The Old Vic

School Of Rock The Musical at New London Theatre



Rebecca

Rebecca

Wellness Expert